Domy parterowe czy piętrowe – które wybrać?

 

Jeżeli wybierasz projekt domu, to musisz podjąć kilka kluczowych decyzji. Pierwszą z nich jest zastanowienie się jaki typ domu chcesz mieć. I tutaj najważniejsze jest dokonanie wyboru pomiędzy domem parterowym, a domem piętrowym.

Każdy z nich ma swoje wady i zalety. W tym artykule postaram Ci się możliwie najkrócej porównać oba rozwiązania.

 

Gotowe projekty domów parterowych na biurku.
Gotowe projekty domów parterowych.

 

Domy parterowe i piętrowe – porównanie

Przede wszystkim jeżeli mówimy o domach parterowych to one gdy są takiej samej powierzchni jak domy piętrowe to wydają się większe wizualnie – zwraca uwagę na to specjalista z https://www.HomeKoncept.com.pl , ponieważ ma to szczególne znaczenie przy mniejszych metrażach, ponieważ wtedy dzięki rozmieszczeniu domu tylko na parterze można uzyskać ciekawy efekt.

 

 

Domy parterowe są łatwiejsze do poruszania. Co oczywiście nie ma większego znaczenia dla osób młodych. Jednak zyskuje na znaczeniu gdy pojawią się małe dzieci (można im pozwolić na większą swobodę, bo nie trzeba obawiać się, że spadną ze schodów). Ponadto korzyści z wyboru tego rozwiązania pojawiają się na starość.
Jednak domy piętrowe mogą na tej samej powierzchni podwórka dać znacznie więcej powierzchni użytkowej niż domy parterowe. Dlatego jeżeli masz małe podwórko i nie chcesz go w większości zajmować swoim domem, to wtedy warto, żebyś zastanowił się nad domem piętrowym.

 

 

Tak naprawdę nie ma jednego słusznego wyboru. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Osobiście uważam, że domy parterowe, to świetne rozwiązanie dla osób, które nie planują zakładać dużej różnicy. Na stosunkowo małej przestrzeni można urządzić ładnie wyglądające i przytulne gniazdku, w którym nie będzie pustych i nie wykorzystywanych pomieszczeń, z których jedynym pożytkiem będzie magazynowanie w nich rupieci.