Piec kondensacyjny – nowy wymiar ogrzewania

 

Nieodłącznym elementów dawnych domów była kotłownia. Miejsce, w którym się paliło. Była przestrzeń na drewno, węgiel. Jednak dzisiaj są o wiele nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest piec kondensacyjny. Znajdziesz go w ofercie sklep.auroks.pl/piec-kondensacyjny/. Czym wyróżniają się piece kondensacyjne? W jakim sensie wygrywają one z tradycyjnymi metodami ogrzewania? O tym więcej w tym artykule.

 

 

Przewaga pieców kondensacyjnych

  • Dla mnie największą ich zaletą jest to, że mogę umieścić je np. w szafce w kuchni. Tak dobrze czytasz – piec kondensacyjny może być na tyle kompaktowym rozwiązaniem, że możesz swobodnie umieścić go w kuchni i nie potrzebujesz do tego specjalnych pomieszczeń.
  • Kolejną przewagą nad klasycznymi metodami ogrzewania jest to, że nie potrzebujesz nic rozpalać. Większość pieców kondensacyjnych jako paliwo opałowe wykorzystuje gaz (chociaż znajdziesz również piece wykorzystujące propan, lub olej). Dzięki temu wystarczy kilka kliknięć i piec już generuje ciepło.
  • Dodatkowo piece kondensacyjne oznaczają duże oszczędności w ogrzewaniu. Już samo wykorzystanie gazu jako paliwa znacząco wpływa na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Natomiast wykorzystanie tego rodzaju pieców dodatkowo zmniejsza straty cieplne. Piece kondensacyjne potrafią dostarczyć ciepło użytkowe przekraczające 100% wartości opałowej paliwa. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystują one dodatkowe ciepło powstające w procesie skraplania.

 

Piece kondensacyjne ogrzeją każdy dom, nawet duży.
Piece kondensacyjne ogrzeją każdy dom.

 

Te wszystkie zalety sprawiają, że piece kondensacyjne jak dla mnie są świetnym wyborem. Niskie koszty ogrzewania i prostota obsługi – dla mnie to jest idealne połączenie, które chciałbym mieć w swoim domu. Oczywiście koszty instalacji takiego pieca są większe niż klasycznego systemu ogrzewania, jednak zwracają się one w przeciągu kilku lat.